Szkołę tworzymy razem

Uczniowie mają u nas realny wpływ na codzienne funkcjonowanie szkoły. Dzięki temu nie tylko jest u nas milej, ciekawiej i bardziej partnersko, ale dzieci uczą się też w praktyce realizacji projektów, podejmowania decyzji i wypracowywania wspólnych rozwiązań.

Kluczowe są w tym kontekście działania Samorządów Klas i Samorządu Uczniowskiego. Wybory są bezpośrednie i poprzedzone kampanią wyborczą zgłaszających się kandydatów. Zebrania Samorządu Uczniowskiego odbywają się raz w miesiącu.

W szkole funkcjonuje również Rada Uczniów czyli gremium złożone z przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego i reprezentacji władz szkoły. Rada zbiera się dwa razy do roku, aby omawiać ważne dla uczniów tematy, znajdować rozwiązania, wypracowywać kompromisy.

Na jakich polach działają uczniowie?
Oto kilka przykładów:

Konkursy

Konkursy w naszej szkole są w większości inicjowane przez uczniów albo uczniowie modyfikują pomysły zaproponowane przez nauczycieli. Są to konkursy okolicznościowe np. Halloween: dekoracje drzwi, dynia, zdjęcie klasy w przebraniach albo konkursy tematyczne np. na miniaturki czy samodzielnie wykonaną maseczkę ochronną. Uczniowie organizują też konkursy z okazji Dnia Tolerancji, Dnia Praw Dziecka czy z zakresu zagadnień ekologicznych, a ostatnio również turniej szachowy online.

Akcje charytatywne

Z ramienia Samorządu Uczniowskiego organizujemy i wspieramy liczne akcje charytatywne jak Szlachetna Paczka czy Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Spotkania z absolwentami

Samorząd Uczniowski organizuje spotkania dla uczniów klas 7 i 8 z absolwentami naszej szkoły. Podczas spotkań absolwenci mogli podzielić się doświadczeniami i opiniami o liceach, w których się uczą i odpowiedzieć na pytania nurtujące młodszych kolegów.

Wspólne zabawy

Do organizacji dobrej zabawy potrzebni są profesjonaliści. I tu Samorząd Szkolny okazuje się niezawodny. Najpopularniejszą imprezą stały się w szkole „nocowanki” – wspólny wieczór pełen atrakcji (konkursy przygotowane przez uczniów, dyskoteka, projekcja filmów) połączony z nocowaniem w szkole.

Przed pandemią odbywały się bale karnawałowe, prowadzone przez grupę uczniów. Wybór ekipy prowadzącej poprzedzał konkurs: wszystkie chętne do zajęcia się organizacją balu grupy uczniów przedstawiały swój pomysł i plan na imprezę, a przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wybierali najlepszy zespół.