W tę wyjątkową noc w Warszawie bawią się wszyscy: zarówno dorośli, jak i dzieci, mieszkańcy oraz turyści. Otwierają się nie tylko muzea, ale także miejsca zwykle dostępne tylko dla wybranych, takie jak Sejm, Kancelaria Premiera czy Pałac Prezydencki. W 20. edycji Nocy Muzeów w Warszawie uczestniczyło ponad 300 instytucji i miejsc. W tym nasza Fundacja Szkolna.

W sobotę odbyła się kolejna, już czwarta edycja Nocy Muzeów w Fundacji Szkolnej, która ponownie przyciągnęła tłumy odwiedzających. Tegoroczna frekwencja wyniosła aż 728 osób, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu naszym wydarzeniem. Byli wśród nich dzieci, rodzice, dziadkowie oraz absolwenci, którzy chętnie do nas wracają, a także goście, którzy trafili do nas, podążając trasą Nocy Muzeów.

W organizację wydarzenia zaangażowanych było blisko 50 wolontariuszy, uczniów naszej szkoły, którzy zadbali o sprawny przebieg atrakcji. Wspierało ich wielu nauczycieli, zarówno w przygotowaniach, jak i w trakcie samego wydarzenia, co podkreśla zaangażowanie całej społeczności szkolnej.

Drzwi naszej Fundacji otworzyły się dla odwiedzających o godzinie 16:00, jednak już przed oficjalnym rozpoczęciem zaczęli się schodzić pierwsi goście. Wydarzenie trwało do 20:00, a w tym czasie w różnych salach i na boisku szkolnym odbywały się liczne atrakcje, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Moc Atrakcji dla Każdego

Nasza Noc Muzeów obfitowała w różnorodne aktywności, które angażowały dzieci i dorosłych. Dzieci zbierały pieczątki na specjalnych plakietkach, co motywowało je do odwiedzenia wszystkich przygotowanych stanowisk. Każda pieczątka to inna atrakcja, a po uzbieraniu wszystkich na plakietce pojawiało się hasło, co stanowiło dodatkową motywację do udziału w tej pasjonującej, a jednocześnie edukacyjnej zabawie.

Jakie atrakcje czekały na zwiedzających? Między innymi:

– Sensoryczna Harce, czyli gry i zabawy ruchowe angażujące wszystkie zmysły;

– Rodzinny Olimp na boisku szkolnym, gdzie odbywały się konkurencje sportowe, w tym zawody na ergometrze, rzut kulą i tor przeszkód;

– Kosmiczny chillout w Sali Zabaw, czyli wizualna podróż do najdalszych zakątków wszechświata połączona ze słuchowiskiem na temat naszej galaktyki;

– Bańki mydlane, które przyciągnęły zwłaszcza najmłodszych uczestników imprezy;

– Diodowa Błyskawica, którą była samodzielnie skonstruowana przez dzieci i dorosłych latarka;

– Tworzenie świeczników i talerzyków decoupage;

– Projektowanie i tworzenie księżycowego lądownika – słynnego Jajolotu;

– Warsztaty z szycia toreb i ozdabianie ich metodą op-art;

– Nauka programowania z robotami oraz samodzielne eksperymentowanie z klapkofonem, magicznym lustrem i katapultą;

– Tworzenie modeli ze styropianu i nauka o różnych formach życia;

– Niezwykłe doświadczenia fizyczne połączone z prezentacją urządzeń;

– Fotobudka, malowanie twarzy oraz wykonywanie gadżetów związanych z językami obcymi;

– Zabawa hydrożelem czyli robienie gniotków oraz warsztaty mydełek;

– Wykonywanie rakiet i wystrzeliwanie ich w powietrze.

Goście Specjalni i Pamiątkowe Prezenty

Naszymi specjalnymi gośćmi byli studenci z Koła Naukowego „Nanorurki” Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, którzy zaprezentowali fascynujące doświadczenia z fizyki. Wzbudziło to ogromne zainteresowanie wśród uczestników.

Drugim gościem – wzbudzającym wiele zainteresowania i zachwytów wśród uczestników naszej Nocy Muzeów – był Robopies “Krzemuś” od Szkoły Infotech. Ten mechaniczny czworonóg wprawiał w zachwyt swoimi sztuczkami i przyjaznym usposobieniem.

Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy prezent, który będzie przypominał o tej wyjątkowej nocy.

STEAMowa Noc Muzeów

Tegoroczna Noc Muzeów w Fundacji Szkolnej była prawdziwie STEAMowa – łączyła naukę, technologię, inżynierię, sztukę i matematykę w inspirującym i przystępnym formacie dla wszystkich pokoleń. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w wydarzeniu oraz tym, którzy przyczynili się do jego organizacji. Już dziś zapraszamy na kolejną edycję za rok!