Już za rok paraolimpijczycy staną do boju o medale podczas igrzysk w Paryżu. Kilku z nich oderwało się od przygotowań do tej imprezy i podczas wizyty w naszej szkole pokazali nam, ile emocji może wywołać pojedynek szermierki na wózkach.

Co jest niezbędne, by osiągać sportowe sukcesy? Wytrwałość! Udowadniają to goście, którzy w ubiegłym tygodniu odwiedzili naszą szkołę: Grzegorz Pluta, Stefan Makowski i Mikhail Bazhukov. Grzegorz Pluta w wyniku wypadku stracił władzę w nogach. Nie przeszkodziło mu to jednak w oddawaniu się sportowej pasji ‒ jako reprezentant Polski w szermierce na wózkach w zawodach mistrzostw świata i Europy wywalczył medale, a z igrzysk paraolimpijskich w 2012 roku wrócił ze złotem! Stefan Makowski od dziecka cierpi na wrodzoną łamliwość kości, ale on również zdobywał medale olimpijskie, a teraz trenuje kolejne pokolenia sportowców, wierząc, że wśród nich znajdą się jego następcy. Mikhail Bazhukov także jest utytułowanym paraolimpijczykiem, reprezentującym barwy Ukrainy.

Nasi goście poprowadzili dla uczniów naszej szkoły niezwykle inspirujące spotkanie pod hasłem: „Integracja poprzez przyjaźń”. Mistrzowie szermierki przedstawili ideę ruchu paraolimpijskiego, a także opowiedzieli o roli sportu w przezwyciężaniu własnych słabości i trudności dnia codziennego. Niesamowitą atrakcją był pokaz pojedynku szermierki na wózkach, który dostarczył nam wszystkim wielu emocji.

Serdecznie dziękujemy za piękną lekcję na temat tolerancji i odpowiedzialności.

Cieszy nas bardzo, że wydarzenie uświetnili swoją obecnością wyjątkowi goście:

Pani Ulrike Fuhrmann – Członek Zgromadzenia Fundacji Rozwój Integracja Sport, wielka pasjonatka sportu i integracji w sporcie, aktywistka społeczna wspierająca osoby wykluczone społecznie oraz orędowniczka współpracy międzynarodowej i pojednania między narodami

Przedstawiciele Ambasady Niemiec w Warszawie:
– Dr Lorenz Barth, Radca Ambasady, Kierownik Wydziału Kultury
– Pan Bruno Picard (Wydział Kultury)

Pan Łukasz Hołubowski – Przewodniczący Zgromadzenia Fundacji Szkolnej. Prywatnie walczy jako szermierz, jest medalistą mistrzostw Polski w szermierce (zdobył złoto oraz brąz)